Maso exotických zvířat
(charakteristika, rozdělení, využití v kuchyni)
Pštros:
- specializované firmy dodávají na náš trh pštrosí maso z umělých chovů
- pštrosí maso je tmavé, jemné, křehké, neobsahuje tuk ani cholesterol
- maso výhradně na kýtách a zádech (kýta až 20 kg), nemá „prsíčka„
- na trhu pouze maso z Evropy
- nejkvalitnější je z kýty, nejméně kvalitní je krk a záda
- vnitřnosti (srdce, žaludek, játra) se používají do klobás a salámů
- používá se dále peří, kůže (boty, kabelky) a vejce
Pštros je největší a zároveň nejrychlejší pozemní pták. Dokáže při běhu dosáhnout rychlosti až 70 km/h. Může dosahovat výšky i více než 2 metry a váhy až 150 kg. Samice snáší vejce od dubna do září. Roční snáška se pohybuje v rozmezí 20-40 vajec na jednu samici. Průměrná váha je 1,5 kg, u nás nejtěžší evidované vejce mělo 2,1 kg. Maso pštrosa lze chutí přirovnat k hovězímu, ale připomíná i zvěřinu. Je známo, že obsahuje málo tuku a cholesterolu, proto je dietnější než krůtí. V kuchyni se upravuje podobně jako hovězí maso. Je vhodné například pro přípravu steaku, či guláše. Má svoji specifickou chuť, proto je vhodné používat bylinky.
Mezi nejčastější mýty patří, že pštros strká hlavu do písku. Ve skutečnosti se to může zdát, když samice upravuje zobákem hnízdo s vejci, tudíž to působí, že strká hlavu do písku. Většina lidí si myslí, že pštros má prsa, opak je ale pravdou. Nejvíce svaloviny je v horní části nohy (kýty) a boční strana hřbetu.
zdroj: supermaso.cz
Klokan:
Maso klokanů bývá přirovnáváno ke zvěřině – chutí, vůní i dietetickými vlastnostmi. Přitom je velmi křehké a šťavnaté. Z klokaního masa lze připravit stejné pokrmy jako ze zvěřiny nebo z ostatních červených mas, třeba i českou klasiku. Kvůli jemné a šťavnaté svalovině bývá přirovnáváno k srnčímu, někdy i daňčímu masu. Klokani jsou v Austrálii volně žijící zvěří. Tito býložravci spásají – oproti dobytku šetrně – trávu, byliny a listy keřů.
Klokaní maso (podobně jako zvěřina) obsahuje mnohem méně tuku a cholesterolu než hovězí, vepřové, jehněčí a dokonce i než kuřecí maso. Zároveň má vyšší obsah bílkovin a minerálů. Díky dietetickým vlastnostem se doporučuje především lidem s nadváhou, vysokým obsahem cholesterolu v krvi a vyšším krevním tlakem, ale také diabetikům nebo sportovcům. Klokaní maso je rovněž vhodné zařadit do žlučníkové diety nebo při žaludečních obtížích.
Úprava klokaního masa není složitá. Připravit lze jakékoli jídlo od guláše po steaky, použít stejné recepty jako na pokrmy ze zvěřiny nebo z ostatních červených mas (hovězího či vepřového). Běžně se přidávají aromatické bylinky. Klokaní maso se může vařit, dusit, grilovat nebo péct. U svíčkové je obvyklá minutková úprava. Tepelné úprava však nesmí být příliš dlouhá, aby maso neztuhlo.
zdroj: bidfood.cz
Kde v ČR chovají exotická zvířata:
Kontakt
-
Sauer Aleš
Bc. Pastorová Andrea
Mgr. Vaněčková Jaroslava (PaV)
SŠGS
Masarykovo náměstí 2
Nová Paka 514 01
Česká republika - stolniceni@stolniceni.cz
Social Networks
Stolničení online
Praktický pomocník a rádce.
© 2024 All Rights Reserved.